👤

m apă adăugată=200g
ms1=250g
c1=20%
ms2=500g
c2=12%
__________________________
c3=?

ofer coroniță celui mai bun răspuns!!


Răspuns :

Răspuns:

c=mdx100/ms

c3= (md1+md2) x100/(ms1+ms2+m,apa)

md1= c1xms1/100= 250x20/100g= 50g

md2= 12x500/100g= 60g

md3= 110g

ms3= 250+500+200=> 950g

c3= 110x100/ 950=11,6%

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari