👤

ce distanță merge o mașină cu viteza de 60 km pe oră în trei ore și jumătate​

Răspuns :

Răspuns:

210 km

Explicație:

Distanta d parcursa cu viteza v in timpul t este

d = v · t

Masina din problema noastra are

v = 60 km/h

si

t = 3,5 h

Distanta parcursa este

d = (60 km/h) · (3,5 h) = 210 km