👤

doi agricultori vindeau mere la iarmaroc primul le vindea în lăzi a câte 15 kg la prețul de 90 de lei ladă iar al doilea în pungi a câte 2 kg la prețul de 19 lei punga care dintre ei vindea mai ieftin ?​

Răspuns :

Răspuns:

15 kg = 90 lei

16kg = 19×8=152lei

90÷15=6 kg

19×2=9 , 50 lei

9,50lei > 6lei

Primul care vindea la lada vindea mai ieftin