👤

Va rog, e fff urgent. Dau coronita și tot ce vreți! Mulțumesc mult. Puteți trimite pe rand problemele! ​

Va Rog E Fff Urgent Dau Coronita Și Tot Ce Vreți Mulțumesc Mult Puteți Trimite Pe Rand Problemele class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5 kg mere........... 8 kg portocale........... 47 lei 10 kg mere.........6 kg portocale............ 54 lei

primul rand il inmultim cu 2

10 kg mere..... ......16 kg portocale...... 94 lei

10 kg mere............ 6 kg portocale...... 54 lei

scadem al doilea rand din primul

/ ........ .... 10 kg portocale...... 40 lei

1 kg portocale = 40 : 10 =

= 4

47 - 4 × 8 = 47 - 32 = 15 lei ( 5 kg mere)

15 : 5 = 3 ( 1 kg mere)