👤

Bunicul doreste sa puna muraturi,el merge la piata pentru a cumpara 20 de kg de gogonele.La o taraba vede un cartof care arata pretul,ca in desenul alaturat.Cati lei va cheltui bunicul pe gogonele ​

Bunicul Doreste Sa Puna Muraturiel Merge La Piata Pentru A Cumpara 20 De Kg De GogoneleLa O Taraba Vede Un Cartof Care Arata Pretulca In Desenul AlaturatCati Le class=

Răspuns :

Răspuns:

pentru 20 de kg de gogonele, bunicul la plati 80 lei:

daca 5kg=20lei

20:5=4

20 kg=4×20

20kg=80 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari