👤

jugich in
3. Rezolvă problema cu plan.
Pentru 6 kg de ceapă s-au plătit 30 lei. Câți lei se vor plăti pentru 10 kg
ceapă? Câte kilograme de ceapă se pot cumpăra cu 35 lei?
1
rezolvarea cu plan​


Răspuns :

Răspuns:

Răspunsurile se află mai jos.

Explicație pas cu pas:

(1) Câți lei costă un kilogram de ceapă?

30 de lei ÷ 6kg = 5 lei

  • 5 lei

(2) Câți lei se vor plăti pentru 10 kilograme de ceapă?

5 lei × 10kg = 50 lei

  • 50 lei

(3) Câte kilograme de ceapă se pot cumpăra cu 35 de lei?

35 lei ÷ 5 lei = 7kg

  • 7kg

Succes! :)

--McRobert--