👤

5 kg costa 300 lei. cat ar costsa 10 kg de mere​

Răspuns :

Răspuns:

5kg ........=300 lei

1kg .......= 300:6=50lei

10kg .......= 300×2=600lei

Răspuns:

Zece kilograme de mere costă 600 de lei.

Explicație pas cu pas:

5kg de mere costă 300 de lei.

(1) Cât costă un kilogram de mere?

300 de lei ÷ 5kg = 60 de lei

Un kilogram de mere costă 60 de lei.

(2) Cât costă 10 kilograme de mere?

60 de lei × 10kg = 600 de lei

Zece kilograme de mere costă 600 de lei.

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari