Răspuns :
Răspuns:
5kg ........=300 lei
1kg .......= 300:6=50lei
10kg .......= 300×2=600lei
Răspuns:
Zece kilograme de mere costă 600 de lei.
Explicație pas cu pas:
5kg de mere costă 300 de lei.
(1) Cât costă un kilogram de mere?
300 de lei ÷ 5kg = 60 de lei
Un kilogram de mere costă 60 de lei.
(2) Cât costă 10 kilograme de mere?
60 de lei × 10kg = 600 de lei
Zece kilograme de mere costă 600 de lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.