👤

1. Cât costă 1 kg de roșii dacă 11 kg de roșii de același fel costă 77 de lei ?​

Răspuns :

Răspuns:

7 lei

Explicație pas cu pas:

un kilogram de rosii = 77:11 = 7lei

Răspuns:

11 kg r = 77 lei

1 kg r =77:11

1 kg r = 7

Sper te-am ajutat și că este de folos!

Coroniță?

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari