Am nevoie neaparat de ajutor..mă abonez,dau coroana și punctele rămase..

NaOH + HCl - - - - > NaCl + H2O
In 100 g NaOH... 80g NaOH pur
In 200 g..... X
X= 160 g NaOH pur
Nr. moli NaOH = masa/masa molara= 160/40=4 moli
De pe ecuatie rezulta ca se obtin 4 moli NaCl, adica 4 x 58.5= 234 g NaCL