daca 4 kg de piersici costa 24 de lei atunci 12 kg de piersici costa
![Daca 4 Kg De Piersici Costa 24 De Lei Atunci 12 Kg De Piersici Costa class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d6a/53f6d54621a71a58886f382219fb0f6e.jpg)
4kg ...... 24 lei
12kg ....... x lei
x = (12*24)/4 = 3*24 = 72 lei costa 12 kg de piersici
Răspuns:
cat costa un kg de piersici?
24:4=6
cat costa 12kg de piersici?
12x6=72