👤

daca 4 kg de piersici costa 24 de lei atunci 12 kg de piersici costa​

Daca 4 Kg De Piersici Costa 24 De Lei Atunci 12 Kg De Piersici Costa class=

Răspuns :

4kg ...... 24 lei

12kg ....... x lei

x = (12*24)/4 = 3*24 = 72 lei costa 12 kg de piersici

Răspuns:

cat costa un kg de piersici?

24:4=6

cat costa 12kg de piersici?

12x6=72