👤

5. Bunicul doreşte să pună murături; el merge la piață, pentru a cumpăra 20 kg de gogonele. La o tarabă vede un carton care arată prețul, ca în desenul alăturat. Câți lei va cheltui bunicul pe GOGONELE 1 kg – 5 lei 5 kg 20 lei - gogonele?
Urgent!!!!!​


5 Bunicul Doreşte Să Pună Murături El Merge La Piață Pentru A Cumpăra 20 Kg De Gogonele La O Tarabă Vede Un Carton Care Arată Prețul Ca În Desenul Alăturat Câți class=

Răspuns :

Raspuns: 100 lei pe 20 kg de gogonele

Explicatie: 1kg = 5 lei

5 (lei) x 20 (gogonele) = 100 lei