👤

8 kg costa 40 lei: afla cât costă 17 kg de mere



Va rog dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns:

40:8=5lei

17×5=85lei sper ca team ajutat

Răspuns:

8kg mere.......40 lei

17 kg mere.....x lei

x=40×17/8

x=5×17=85

/-supra

Explicație pas cu pas:

sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari