👤

ex 3 pag 104 mate culegere cls a 5 opt kg de mere costa 24 de lei adica tot atit cit 4 kg de lamîi.Cit costă un kg de lamîi?​

Răspuns :

Răspuns:

Stiind ca 8kg de mere costa 24 lei si

4kg de lamai costa 24 lei inseamna ca 1kg de lamaie costa 6 lei

Explicație pas cu pas:

notam mere cu a

notam lamai cu b

8b=24=>b=24:8=3

4b=24=>b=24:4=6

1 kg de lamai = 6

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari