4 kg de mere costa 12lei . Cât costă 1 kg de mere? Cât costă 15 kg ?
Se rezolvă cu ,,......"
![4 Kg De Mere Costa 12lei Cât Costă 1 Kg De Mere Cât Costă 15 Kg Se Rezolvă Cu class=](https://ro-static.z-dn.net/files/dd9/e80d56d970e959ca5a81bd7f058be06d.jpg)
Răspuns:
Rezolvare:
Cât costă 1 kg de mere?
12:4=3
Cât costă 15 kg?
12x15=180