5 kg rosii.............. 4 kg vinete................23 lei x 2
2 kg rosii.............. 3 kg vinete................12 lei x 5
—————————————————————————
10 kg rosii..............8 kg vinete................46 lei
10 kg rosii..............15 kg vinete...............60 lei
7 kg vinete................14 lei
1 kg vinete..................2 lei
Merg la a doua relatie si inlocuiesc ce am aflat:
12- 3x2=
12-6=6
6:2=3
1 kg rosii=3 lei