Răspuns :
Răspuns:
1. 24 m de pânză au costat 180 de lei. Cât costă 56 m de pânză de acelaşi fel?
2. Dacă 5 kg de mere costă 15 lei, aflați cât costă 9 kg de mere de același fel.
3. Din 5 kg de portocale se fac 2 litri de suc. Din câte kg de portocale se fac 7 litri de suc?
4. Câte rochii se pot confecționa din 44 m2 de material, știind că din 33 m2 s-au confecționat 15 rochii?
5. O cantitate de 250 kg cartofi a fost ambalata in
lazi. Dar 375 kg de cartofi in cate lazi se vor ambala ?
6.Daca din 20 Kg de caise se fac 12 Kg de dulceata, cate kilograme de dulceata se fac din 25 Kg de caise?
7. 10 mucitori sapa un sant lung de 120 m. Ce lungime va avea santul sapat de trei muncitori cu acelasi ritm de lucru?
Explicație pas cu pas:
sper sa te ajute.
pls coroana
![Vezi imaginea Maneateodorstefan](https://ro-static.z-dn.net/files/dfd/0f0f7f0e610b2d022fb52bbed0415902.jpg)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.