Buna!
Notam cu: p - pretul unui pix
g - pretul unei gume
Daca 2p + 3g = 51 lei, putem inmulti toata relatia cu 3, adica:
6p + 9g = 153 lei
Daca 3p = 4g, putem inmulti toata relatia cu 2, adica:
6p = 8g
Astfel, am adus ambele relatii la un termen comun, pe 6p
Acum putem inlocui in relatia de adunare
6p + 9g = 153 lei se va transforma in:
8g + 9g = 153 lei
17g = 153 lei / impartim toata relatia prin 17
g = 9 lei
Dupa ce am aflat pretul unei gume, putem afla si pretul a 6 pixuri
6p = 8g
6p = 8 x 9
6p = 72 / impartim toata relatia prin 6
p = 12
Raspuns final: o guma costa 9 lei, un pix costa 12 lei
Sper ca te-am ajutat, mult succes! Coroana?