👤

6 Trei gospodine au cumpărat: prima 3 kg mere, 3 kg pere și 5 kg gutui şi a plătit 20 lei. A doua 6 kg mere, 4 kg pere, 2 kg gutui şi a plătit 28 de lei. A treia a cumpărat 6 kg mere, 7 kg pere şi 7 kg gutui şi a plătit 39 lei. Cât costa un kg din fiecare fruct?​

Răspuns :

Răspuns:

3kg mere...................3kg pere.........5kg gutui...........20lei

6kg mere....................4kg pere.........2kg gutui...........28lei

6kg mere....................7kg pere...........7kg gutui...........39lei

15kg mere..................14kg pere.........14 kg gutui........87lei

29kg............87lei

116 lei

Explicație pas cu pas:

faci și tu una sub alta așa ok ? și sper că te-am ajutat!