👤

compuneti o problema si apoi rezolvati-o folosind datele urmatoare
6kg piersici...........8 kg mere.......54 lei
6kg piersici............10 kg mere .........60lei​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

6kg de piersici si 8kg de mere care m-au costat 54 de lei. 6kg de piersici si 10kg de mere m - au costat 60 de lei. Cat m-a costat un kg de piersici

Scadem cele doua relatii si ne rezulta:

2kg de mere =6 lei

1kh mere =3 lei

3x10=30

60-30=30

30:6=5 (kg costa un kg de persici)

Sper ca am ajutat