👤

Se ard 2,4 g de Magneziu în aer Determinați masa de oxid de magneziu obținută ​

Răspuns :

Răspuns:

2×24g.................2×40g

2Mg  +  O2   →   2Mgo

2,4g..........................xg

MMg=24g/mol

MMgO=24+16=40g/mol

x=2,4×2×40/2×24= calculeaza

Explicație: