Răspuns :
Răspuns:
Se da :
d= 20 km în SI [20000m]
t = 5 min. în SI [300 s]
v-?
Rezolvare :
v = d/t
v = 20000m/300s = 66,(6)m/s.
Xenon54
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.