Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
125 kg roșii ....... 75 kg castraveți ........ 3 325 lei
25 kg roșii ....... 75 kg castraveți ........ 1 325 lei
_____________________________________ scad relațiile
100 kg roșii ........./.................................. 2 000 lei
2000 : 100 = 20 lei costă un kg de roșii
________________________________________________
25 kg roșii ....... 75 kg castraveți ........ 1 325 lei l : 25
1 kg roșii ......... 3 kg castraveți ......... 53 lei
3 kg de castraveți costă: 53 lei - 20 lei = 33 lei
33 lei : 3 = 11 lei costă un kg de castraveți
____________________________________________
1 kg de roșii .......... 1 kg de castraveți .......... (20+11) = 31 lei
#copaceibrainly
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.