Răspuns :
Răspuns:
7kg=49 de lei
Explicație pas cu pas:
daca 3 kilograme de portocale costa 21 de lei facem impartirea
21:3 sa aflam cat costa un kg
21:3=7
7 x 7 = 49
Salut!
3 kg portocale..... 21 lei
7 kg portocale......x lei
[tex]x = \frac{21 \times 7}{3} [/tex]
Simplificam 3 cu 21 prin 3 și ramane 1 și 7.
[tex]x = \frac{7 \times 7}{1} [/tex]
[tex]x = 49[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.