👤

3 kilograme de portocale costă 21 lei Cât costă 7 kg de portocale. Va dau coroană dar rapid că am nevoie de ajutor ​

Răspuns :

Răspuns:

7kg=49 de lei

Explicație pas cu pas:

daca 3 kilograme de portocale costa 21 de lei facem impartirea

21:3 sa aflam cat costa un kg

21:3=7

7 x 7 = 49

Salut!

3 kg portocale..... 21 lei

7 kg portocale......x lei

[tex]x = \frac{21 \times 7}{3} [/tex]

Simplificam 3 cu 21 prin 3 și ramane 1 și 7.

[tex]x = \frac{7 \times 7}{1} [/tex]

[tex]x = 49[/tex]