VA ROG SA MA AJUTATI DAU SI COROANA
(Va rog nu raspunsuri de pe net -_-)
![VA ROG SA MA AJUTATI DAU SI COROANA Va Rog Nu Raspunsuri De Pe Net class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d3a/5643fb6e43b5aaa30568cb96ee15cea0.jpg)
Răspuns:
C) 2x3 = 6lei 4x1,5=6 lei. 6+6=12lei/6 kg=2.
media artimetica
Răspuns:
2 lei (raspuns corect: C)
Explicație pas cu pas:
Calculam cate kilograme de fructe au fost cumparate, cat a costat intreaga cantitate, iar prin impartire determinam pretul mediu al unui kilogram de fructe.
mere: 2kg * 3 lei/kg = 6 lei
prune: 4 kg * 1,5 lei/kg = 6 lei
Cantitatea totala de fructe = 2+4 = 6 kg.
Pretul total = 6+6 = 12 lei
Pretul mediu = 12:6 = 2 lei/kg