Răspuns :
Răspuns:
A) Între numerele naturale 2×35 și 5×15 sunt patru numere naturale.
2·35=70
5·15=75
71,72,73,74 (adevarat)
B) Trei ore și jumătate reprezintă 230 de minute.(fals)
1 ora =60 minute
3·60+30=210 minute
C) Numărul cu 23 mai mic decât produsul numerelor 10 și 13 este egal cu 107.
10·13-23=130-23=107 (adevarat)
D) Trei kilograme de mere coastă 9 lei. Cinci kilograme de mere coastă 15 lei
9:3=3 lei costa un kg de mere
3·5=15 lei costa 5 kg mere (adevarat)
Răspuns:
- A) Adevărat
- B) Fals
- C) Adevărat
- D) Adevărat
Explicație pas cu pas:
A) 2 × 35 < x < 5 × 15
70 < x < 5 × 15
70 < x < 75
x = 71; 72: 73; 74
Sunt 4 numere naturale.
Propoziție adevărată.
B) 3 ore și 30 minute = 230 minute
O oră are 60 de minute
3 ore = 60 minute × 3 = 180 minute
180 minute + 30 minute = 210 minute
230 minute ≠ 210 minute
Propoziție falsă.
C) 10 × 13 - 23 = 130 - 23 = 107
107 = 107
Propoziție falsă.
D) 3 kilograme de mere costă 9 lei, iar 5 kilograme de mere costă 15 lei?
Un kilogram de mere costă 3 lei, deoarece 9 lei : 3 kilograme de mere = 3 lei.
3 kilograme × 3 lei = 9 lei
5 kilograme × 3 lei = 15 lei
Propoziție adevărată.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.