1. Ioana cumpără
3 kg
de mere și
2 kg
de portocale și plătește
19 lei
. Maria cumpără
2 kg
de mere și
3 kg
de portocale, de aceeași calitate, pentru care plătește
21
de lei.
(2p) a) Cu
71
de lei poate cumpăra Mihai
10 kg
de mere și
10 kg
de portocale, de aceeași calitate cu
cele cumpărate de Ioana și Maria? Justifică răspunsul dat.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.