Răspuns :
Răspuns:
Buna!
(Datele problemei)
3 kg mere=6 ron
5 kg mere =?
(Rezolvare)
6 : 3=2(un kilogram de mere)
5 x 2=10 lei(5 Kg mere)
Spor la lucru!
Explicație pas cu pas:
3kg ..............6lei
6 : 3 = 2 lei ................ 1kg mere
5 * 2 = 10 lei .................5 kg mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.