👤

3 kg de mere costă 6 RON 5 kg de mere costă............lei.​

Răspuns :

Răspuns:

Buna!

(Datele problemei)

3 kg mere=6 ron

5 kg mere =?

(Rezolvare)

6 : 3=2(un kilogram de mere)

5 x 2=10 lei(5 Kg mere)

Spor la lucru!

Explicație pas cu pas:

3kg ..............6lei

6 : 3 = 2 lei ................ 1kg mere

5 * 2 = 10 lei .................5 kg mere