👤

daca 4 kg de mere costa 12 lei,atunci 3 kg de mere de aceazi calitate costa:

Răspuns :

4kg……12 lei
3kg……x lei

4/3 = 12/x => x = 3•12/4 = 36/4 = 9 lei

Răspuns:

4 kg mere=12 lei

=>1kg mere=12lei:4kg=>1kg mere=3 lei

=>3kg mere=3lei×3kg=>3kg mere=9 lei