👤

Pentru 3 kg de struguri și 5 kg de mandarine s-au plătit 44 lei, iar pentru 5 kg de struguri și 10 kg de mandarine 80 lei. Cât costă un kg de struguri şi cât unul de mandarine?​

Răspuns :

3 kg struguri.....5 kg mandarine.....44 lei/×2

5 kg struguri.....10 kg mandarine.....80 lei

6 kg struguri.....10 kg mandarine.....88 lei

5 kg struguri.....10 kg mandarine.....80 lei

1 kg struguri....../......8 lei

3 kg struguri.....5 kg mandarine.....44 lei

8×3=24 lei (3 kg struguri)

44-24=20 lei (5 kg mandarine)

20:5=4 lei (1 kg mandarine)

Raspuns:

1 kg struguri=8 lei

1 kg mandarine=4 lei