👤

12.. Se amesteca 8 kg bomboane cu 3 lei/kg cu 12 kg bomboane cu 4 lei/kg. Cu cat se va vinde un kg de bomboane?


Răspuns :

Folosim media aritmetica ponderata.

Pret final = [tex]\frac{8*3 + 12*4}{8+12} = \frac{72}{20} = 3.6[/tex] lei/kg