Răspuns :
Salut! :)
v = 100 km/h
d = 60 km
t = ?
v = d/t => t = d/v = 60 km/100 km/h = 0,6 h = 0,6 × 60 min = 36 min
Răspuns:
36 min
Explicație pas cu pas:
100km ~1 ora
50km~30 min,
25km~15 min
10 km ~ 6 min (30:5)
50+10=60km~ 30 +6=36 min
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.