Răspuns :
Răspuns:
rochita=210 lei
fusta=70 lei
Explicație pas cu pas:
r-rochita
f-fusta
r=3f
3r+6f=1050
3(3f)+6f=1050
9f+6f=1050
15f=1050 |:15
f=70 lei
3r+6*70=1050
3r+420=1050 |-420
3r=630 |:3
r=210 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Rezolvare aritmetică ( Metoda grafică)
Reprezint prețul unei fuste printr-un segment:
l----l → prețul unei fuste
l----l----l----l → prețul unei rochițe ( cât 3 fuste)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
3 rochițe l----l----l----l----l----l----l----l----l----l total = 1 050 lei
6 fuste l----l----l----l----l----l----l
9+6=15 părți/ segmente egale
1) Aflăm prețul unei fuste ( valoarea unui segment prin care am reprezentat prețul fustei):
1 050 lei : 15 = 70 lei costă o fustă
2) Aflăm cât costă o rochie, știind că este de 3 ori mai scumpă decât o fustă):
3 × 70 lei = 210 lei costă o rochie
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.