👤

O rochiță costa cât 3 fuste.S-au cumpărat 3 rochițe si 6 fuste și s-a platit 1050 de lei.Cât costă fiecare obiect de îmbrăcăminte? ​

Răspuns :

Răspuns:

rochita=210 lei

fusta=70 lei

Explicație pas cu pas:

r-rochita

f-fusta

r=3f

3r+6f=1050

3(3f)+6f=1050

9f+6f=1050

15f=1050 |:15

f=70 lei

3r+6*70=1050

3r+420=1050 |-420

3r=630 |:3

r=210 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Rezolvare aritmetică ( Metoda grafică)

Reprezint prețul unei fuste printr-un segment:

l----l → prețul unei fuste

l----l----l----l → prețul unei rochițe ( cât 3 fuste)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

3 rochițe l----l----l----l----l----l----l----l----l----l   total = 1 050 lei

6 fuste    l----l----l----l----l----l----l

9+6=15 părți/ segmente egale

1) Aflăm prețul unei fuste ( valoarea unui segment prin care am reprezentat prețul fustei):

1 050 lei : 15 = 70 lei costă o fustă

2)  Aflăm cât costă o rochie, știind că este de 3 ori mai scumpă decât o fustă):

   3 × 70 lei = 210 lei costă o rochie