👤

Daca 3 caiete costa 15 lei,atunci 5 caiete vor costa ?

a.20
b.25
c.30
d.45


Răspuns :

Răspuns:

15 : 3 = 5 lei costă un caiet

5 × 5 = 25 lei răspuns B

Explicație pas cu pas:

ღSalutare!ღ

c=>caiete

3c=15 lei

•Cat costa un caiet?

15lei:3=5lei(un caiet)

•Cat costa 5 caiete?

5lei×5=25lei(5 caiete)

~Varianta corecta:

b)25

Succes!!;)