👤

4. O gospodină cumpără de la piață 4 kg de vinete cu 1,5lei /kg şi 2 kg de ardei cu 3 lei/kg. Cat costă în medie un kg de legume?
VA ROOOG AM TEST!


Răspuns :

Răspuns:2lei/kg.

Explicație pas cu pas: 1) Determinam pretul total al legumelor,apoi impartim la 6, pt. a afla pretul mediu!(S-au cumparat 6 kg. legume)       2) (4x1,5)+(2x3)=>6+6=12 lei!     3)12:6=2,00lei ,este pretul mediu!     O zi perfecta!