👤

o gospodina cumpara 4 kg de rosii si 3 kg castraveti si plateste 22 lei.alta gospodina cumpara 7 kg rosii si 3 kg de castraveti si plateste 27 de lei.aflati oretul fiecarui kg de legume​

Răspuns :

4R+3C=22 lei
7R+3C=27 lei

=> 27-22=7R-4R => 3R=5 lei => R=5:3= 1,(6)
=> 3C= 22 - 6,(6) = 15,(4) => C= 5,1(3)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari