👤

daca 6 kg de mere costa 21 de lei,atunci 11 kg de mere de acdlasi fel vor costa

Răspuns :

Raspuns:

Buna,

6 kg ....................... 21 lei

11 kg  ...................... x lei

x= [tex]\frac{21*11}{6} = \frac{231}{6} = 38,5 lei[/tex]

SPER CA TE AM AJUTAT <3