Răspuns :
1. Predecesorul lui 220=219
Succesorul lui 518=519
219+519=738
2. Scazatorul=817-148=669
817-669=148
3. 943-689=254
943 este mai mare decât 689 cu 254.
4. 823:645=1 (r=178)
(317+426)-178=
=743-178=
=565
Restul numerelor 823 și 645 este mai mic decât suma numerelor 317 și 426 cu 565.
•Sper că te-am ajutat•
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
primul termen:219
al doilea termen: 519
totalul celor doi termeni: 219+519=738
descazut:817
scazator=817-148
scazator= 669
diferenta=817-669=148
cu cat este mai mare 943 decat 689?
943-689=254
Cu cât este mai mic restul numerelor 823
şi 645 decât suma numerelor 317 şi 426?
Cu cât este mai mic restul numerelor 823
şi 645 decât suma numerelor 317 şi 426?
823:645=1 (r=178)
(317+426)-178=
743-178=
565
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.