👤

Afla numerele necunoscute:
258 +x=802
n - 234 = 367
987 a=638
1
La suma numerelor 377 și 136, adaugă diferența lor.
1. Corina are 350 de timbre. Câte timbre îi mai rămân după ce îi dă Anei 125 și lui Darius
cu 47 mai multe timbre?
Rezolvare:​


Răspuns :

Răspuns:

1.

258+x=802

x=802-258

x=544

n-234=367

n=367+234

n=601

987-a=638

a=987+638

a=1625

Salutare!:)

1)

258+x=802

x=802-258

x=544

v:258+544=802✔

n-234=367

n=367+234

n=601

v:601-234=367✔

987-a=638

a=987-638

a=349

v:987-349=638✔

2)

377+136=513(suma)

377-136=241(diferența)

513+241=754(numărul obținut)

3)

1)Câte timbre îi dă lui Darius?

  • 125+47=172(timbre)

2)Câte timbre îi mai rămân Corinei?

350-125-172=225-172=53 (timbre)