👤

Făina de grâu , de acelasi fel,se vinde in pachete de 5 kg cu prețul 57,5 lei si in pachete
de 2 kg cu pretul de 26,8 lei.

Care pachet este mai convenabil de cumpărat?

Rezolvare:



























Va rogggggggg mult am nevoie nu înțeleg nimic dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:

Pachetul de 5kg!

Explicație pas cu pas:

A) pachetul de 5kg costa 57,5lei

atunci

1kg = X

X=57,5÷5

X=11,5

deci 1gk costa 11,5lei

B) pachetul de 2kg costa 26,8lei

atunci

1kg = Y

Y = 26,8÷2

Y = 13,4

deci 1kg costa 13,4lei

concluzie pachetul de 5 kg este mai convenabil, pretul pe kg fiind mai mic!