Răspuns :
Salut!
Răspuns: 3,5 lei ✅
5 kg mere ... 17,5 lei
_________________
1 kg mere = 17,5 : 5
1 kg mere = 3,5 lei ✔
Răspuns: 7 lei costa 2 kg de mere → Varianta b)
Explicație pas cu pas:
⚛ Metoda 1
1) Cat costa un kilogram de mere ?
17,5 lei : 5 kg = 3,5 lei costa un kg de mere
2) Cat costa doua kg de mere ?
2 × 3,5 lei = 7 lei costa 2 kg de mere
✳ Metoda 2
Aplicam regula de trei simpla
Notam cu x - cat costa 2 kg de mere
5 kg de mere ............17,5 lei
2 kg de mere .............. x lei
⇒ 5 · x = 17,5 · 2
5x = 35 |:2 (împărțim toata relația cu 2)
x = 7 lei costa 2 kg de mere
Raspuns: → Varianta b)
#copaceibrainly
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.