👤

5 kg de mere costa 17,5 lei kg d
e mere de acelasi fel costa?​


Răspuns :

Salut!

Răspuns: 3,5 lei ✅

5 kg mere ... 17,5 lei

_________________

1 kg mere = 17,5 : 5

1 kg mere = 3,5 lei

Răspuns: 7 lei costa 2 kg de mere → Varianta b)

Explicație pas cu pas:

Metoda 1

1) Cat costa un kilogram de mere ?

17,5 lei : 5 kg = 3,5 lei costa un kg de mere

2) Cat costa doua kg de mere ?

2 × 3,5 lei = 7 lei costa 2 kg de mere

Metoda 2

Aplicam regula de trei simpla

Notam cu x - cat costa 2 kg de mere

5 kg de mere ............17,5 lei

2 kg de mere .............. x lei

⇒ 5 · x = 17,5 · 2

5x = 35 |:2 (împărțim toata relația cu 2)

x = 7 lei costa 2 kg de mere

Raspuns: → Varianta b)

#copaceibrainly

Vezi imaginea Pav38
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari