Pentru a oferi copiilor dintr-o tabără un desert bogat in vitamine, s-au cumpărat 90 kg de mere si 15 g de banane, care au costat in total 330 lei. Caci lei costa kilogramul de mere, stiind că un kilogram de banane costà 4 lei? Incercuieste litera corespunzătoare exercitiului prin care afli cati lei costà un kilogram de mere. A330 15x4):90 B. (330-15~4):90 C. 330 +15 4:90 D. 330 - 3304-15
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Evaluare Națională: Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.