👤

Irina a cheltuit 87 lei. A cumpărat de la aprozar 3 kg de caise a câte 8 lei, 4 kg de piersici a câte 7 lei
kilogramul ,iar de restul 7 kg de mere .Cât a costat 1 kg de mere

urgent ajutatima vă rog frumos .Dau coroana la toți care o să mă ajute pe mine .​


Răspuns :

Răspuns:

5 lei /kg de mere

Explicație pas cu pas:

Sper ca te-am ajutat

Vezi imaginea Olteanularisa

Explicație pas cu pas:

3×8=24 ( lei caise )

4×7=28 (lei piersici)

24 + 28 + 7kg mere = 87 lei

87-24-28=35 lei

35 :7 =5 lei un kg mere

Sper ca te am ajutat!