Răspuns :
Răspuns:
a) nu,1 kg cartofi costa 3 lei
b)5 lei
Explicație pas cu pas:
a)2kg r+4kg c=22 lei/:2
r+2c=11
r=2+ c
2+c+2c=11
3c=11-2
c=9:3=3 lei
1 kg cartofi= 3 lei
b)1r=2+c
r=2+5=5 lei
Notăm:
r- prețul unui kg de roșii;
c - prețul unui kg de cartofi.
Vom avea :
[tex]\it 2r+4c=22|_{:2}\Rightarrow r+2c=11\ \ \ \ \ \ (1)\\ \\ r>c\ cu\ 2 \Rightarrow r=c+2\ \ \ \ \ \ \ (2)\\ \\ (1),\ (2) \Rightarrow c+2+2c=11|_{-2} \Rightarrow 3c=9 \Rightarrow c=3\\ \\ c=3\ \stackrel{(2)}{\Longrightarrow}\ r=3+2 \Rightarrow r=5[/tex]
Deci, 1kg de roșii costă 5 lei, iar 1kg de cartofi costă 3lei.
Pentru a) înlocuim c=2,5 în relațiile (1) și (2), apoi constatăm că
vom obține două valori diferite pentru r. Deci ipoteza e falsă.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.