Va rog îmi trebuie urgent
![Va Rog Îmi Trebuie Urgent class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d44/a06452d8f3bba43dc1be1fe161652c30.jpg)
Răspuns:
Fie x lei ... kg de kiwi
y lei ...kg de lămâi
1)x=1,5y.
x+1,5y=39
2) x-1,5y=0
x+1,5y=39
3) 2x=39
x+1,5y=39
4)x=19,5
1,5y=39-19,5
5) x=19,5
1,5y= 19,5
6)x=19,5
y=13
Răspuns: 13 lei costă un kg de lămâi, 19,5 lei costă un kg de kiwi.
Explicație pas cu pas:
Pentru ca sa rezolvi problema folosești sistemele de ecuații . Se notează ceea ce ți se cere prin X și Y iar apoi se rezolvă. Sunt 3 metode de rezolvare : a reducerii , substituției și grafică . Am ales metoda reducerii care este mai ușoară . Daca ceva nu înțelegi mă întrebi.