Răspuns :
Răspuns:
19.55 : 8.5 aflam cât valorează 1 kg de mere
2.3 = 1 kg de mere
2.3 * 2 = 4.6
Răspuns:
aflam cat costa jum de kg sau 500 g
19,55:17=1,15lei
am impartit la 17 deoarece atatea jumatati se afla in 8,5
aflam cat costa 2 kg
1,15×4=4,6lei
am inmultit cu 4 deoarece in 2 kg sunt 4 jumatati
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.