👤

6 Kilograme de pere costā 21 lei.Cât costā 14 Kilograme de pere de aceeleași calitate? ​

Răspuns :

6 kg..... 21 lei

14 kg ....... a lei

6×a= 21×14

6a= 294

a= 294/6

a= 49 lei