Răspuns :
240km ..... 4 ore
180 km ..... ? Ore
________
X=180x4:240
X=720:240=3 ore
8 kg orez...... 136000lei
13 kg orez......? Lei
_________
X=136000x13:8
X=1768000:8
X=221000
8 muncitori ..... 6 ore
4 muncitori ..... ? Ore
_____
X=8x6 :4
X=48:4
X=12 ore
Succes!
180 km ..... ? Ore
________
X=180x4:240
X=720:240=3 ore
8 kg orez...... 136000lei
13 kg orez......? Lei
_________
X=136000x13:8
X=1768000:8
X=221000
8 muncitori ..... 6 ore
4 muncitori ..... ? Ore
_____
X=8x6 :4
X=48:4
X=12 ore
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.