👤

Va rog ajutați-mă la exercițiu asta!!! ​

Va Rog Ajutațimă La Exercițiu Asta class=

Răspuns :

300 gr bomboane .... 18000 lei
500 gr bomboane ..... ? Lei
______
X=18000x500:300
X=900000:300
X=30000 lei


240 km ...4 ore
180 km ....? Ore
______
X=180x4:240
X=720:240=3 ore


8 kg orez...... 136000 lei
13 kg orez......? Lei
______
X=13x136000:8
X=1768000:8
X=221000 lei


Succes!