👤

Compune și rezolvă problemele după scheme.​

Compune Și Rezolvă Problemele După Scheme class=

Răspuns :

Răspuns:

TEXTUL PROBLEMEI:

La magazin se vinde suc.

6litri de suc se vinde la prețul de 306lei.

Află cât costă 5 litri de suc; si câți litri de suc se pot cumpăra cu 357lei?

REZOLVARE:

1. 306 ÷6= 51(lei)- un litru de suc.

2.5×51= 255(lei)- 5 litri de suc.

3.357÷51=7(litri)-costă 357 lei.

Explicație pas cu pas:

SPER TE-AM AJUTAT!