👤

O bârnă de lemn are forma unui cilindru circular drept cu înălțimea de 2 m
şi diametrul bazei de 0,2 m. Determinați masa bârnei, dacă densitatea
specifică a lemnului este egală cu 800 kg/m3. Rotunjiți rezultatul până la
zecimi.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

h = 2 m ; d = 0,2 m => r = 0,1 m

ρ = 800 kg/m³

ρ = m/V => m = ρ·V

V = π·r²·h = π·0,1²·2 = 0,02·π m³ ≈ 0,0628 m³

m = 800 kg/m³ · 0,0628 m³

m ≈ 50,24 kg rotunjit la o zecimala =>

m = 50,2 kg

#copaceibrainly

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari